Kunka žltobruchá
Opis: Na bruchu žlté škvrny; samce nemajú vyvinuté rezonančné mechúriky, avšak na 2. a 3. prste zadných nôh majú páriace mozole. Páriace mozole samcov sú aj na predlaktí, na prvých troch prstoch prednej končatiny. Dorzálna strana tela je sivá, olivovosivá, hnedá, hlinitožltá. niekedy čierna alebo zelená, jednofarebná alebo aj s tmavšími olejovitými fľakmi. V čase párenia dostáva telo bronzový lesk.
Brušná strana tela je sírovo-žltá, oranžová alebo oranžovočervená s čiernymi alebo modrastými fľakmi. Pomer týchto farebných pigmentov kolíše v závislosti od nadmorskej výšky a prostredia. Pri väčšine exemplárov z územia Slovenska prevládajú svetlejšie pigmenty, v niektorých prípadoch však môžu byť zatlačené na malú plochu (10 %). Niekoľko týždňov po premene majú prednú časť bruška a hrdielko špinavobiele, kým zvyšujúca časť je žltkastá.
Dospelé exempláre vedú polovodný život. V kalužiach s obľubou ležia s rozloženými zadnými nohami, sledujú okolie a vyhriavjú sa na slnku. Pri vyrušení rýchlo plávajú na dno a zahrabú sa v bahne. Vo vode sa zdržujú do začiatku jesene, vtedy ju opúšťajú a vyhľadávajú zimné suchozemské úkryty.
Rozšírená je od 2. až do 7. vegetačného stupňa. Obýva malé aj znečistené mláčky, ako aj veľké vodné plochy, a to v kopcovitých oblastiach. Dolná hranica výskytu sa začína už vo výške 200-250 m, kým horná hranica rozšírenia len v ojedinelých prípadoch siaha nad 1600 m.